Staramy się oszczędzać wodę z różnych względów. Dbamy o kondycję planety i zdajemy sobie sprawę z tego, że ten cenny zasób nie wszędzie jest wystarczający. Zwracamy też uwagę na koszty a im większe jest zużycie wody, tym większe są rachunki. Dlatego w miejscach publicznych gdzie nie mamy bezpośredniego wpływu na zużycie wody i dodatkowo miejsca takie są narażone na częste awarie, każdy niekontrolowany wyciek wody naraża najemcę budynku na dodatkowe koszty. Użytkownicy często zostawiają odkręcony kran w łazience lub nie zgłaszają usterek prowadzących do zalania wnętrza. Jak przygotować się na takie wypadki? Okazuje się, że można w ogóle do nich nie dopuścić. Eksperci z firmy Danfoss stworzyli innowacyjne elektrozawory, które praktycznie eliminują powyższe ryzyko. Poznajmy je lepiej.

Oszczędność wody – oszczędność pieniędzy

Większości z nas zdarzało się korzystać z publicznych toalet. W kinie, szpitalu, szkole lub na dworcu. Stan tych pomieszczeń często pozostawia wiele do życzenia, również pod względem wytrzymałości instalacji. Rury, którym daleko do nowoczesności pękają pod wpływem zmian temperatur, a powstałe wycieki generują olbrzymie koszta. Niektóre wycieki są niezauważalne, więc woda ucieka bez jakiejkolwiek kontroli. Dobrze wiemy, że publiczne toalety są narażone również na ataki wandalizmu. To nie tylko kwestia zniszczeń fizycznych, lecz także ryzyko nagłego i często znacznego wycieku wody. Tego rodzaju akty mogą spowodować poważne straty finansowe i operacyjne. Warto zdawać sobie sprawę, że za odprowadzanie ścieków płaci się dwukrotnie więcej niż za dostarczoną wodę. Gdy dochodzi do wycieku, woda traktowana jest jak ścieki, co prowadzi do znacznego wzrostu opłat, nie wspominając o kosztach związanych z naprawą zalanych obszarów. Dlatego wandalizm w toaletach publicznych generuje znaczne koszty dla społeczności lokalnej czy instytucji zarządzającej obiektem.

Teraz wyobraźmy sobie, że istnieje sprzęt, dzięki któremu możemy zapobiec wyciekowi wody nawet, jeśli nie przebywamy w budynku. W zasadzie nie musimy używać wyobraźni 🙂 Takie produkty już istnieją – to elektrozawory Danfoss, stworzone, by pomóc nam oszczędzać wodę oraz uniemożliwiać jej wyciek.

Co potrafią i jak działają elektrozawory Danfoss?

Producent zadbał o to, by elektrozawory były zróżnicowane pod kątem wymagań konkretnych rozwiązań. Dlatego w bogatej ofercie Danfoss czekają między innymi zawory z serwosterowaniem, sterowaniem impulsem czy ze wspomaganiem otwarcia. Wykonane ze stopu mosiądzu DZR są odporne na korozję atmosferyczną oraz w kontakcie z wodą. Zostały wyposażone w uszczelki nowej generacji EPDM, zatrzaskowy system montażu cewki clip-on i, co najważniejsze – posiadają Atest PZH. To gwarancja, że elektrozawory Danfoss są neutralne dla ludzkiego zdrowia oraz środowiska. Dzięki nim można swobodnie pić wodę pozbawioną niebezpiecznych substancji, takich jak ołów, rtęć, kadm, chrom 6+ i ftalany. A przecież bezpieczna woda to podstawa życia! Produkty wpisują się też w potrzebę ekonomicznego zarządzania gospodarką wodną w budynku. Ich konstrukcja jest opracowana na ponad milion cykli i wyposażona w specjalne cewki o obniżonym poborze prądu. Dzięki temu otrzymujesz gwarancję wysokiej jakości produktu oraz efektywnego rozwiązania na lata.

Jak wykorzystać ich potencjał? Jedną z możliwości jest zastosowanie elektrozaworu sterowanego czujnikiem ruchu. Wystarczy ustawić kilkuminutowe opóźnienie odcięcia wody po odnotowaniu ostatniego ruchu. Tym sposobem zarówno ciepła, jak i zimna woda zostaną odłączone, gdy nikt nie będzie korzystać z kranu, a zapomni go zakręcić po użyciu. Uchronimy się też przed konsekwencjami pęknięcia wężyka czy awarii spłuczki. Efektem są niższe rachunki oraz redukcja ryzyka zalania pomieszczenia.

Inne rozwiązanie znajdziemy w branży hotelarskiej. Od kiedy tradycyjne klucze zaczęły być zastępowane przez karty magnetyczne, można również wpływać na ograniczenie kosztów funkcjonowania hoteli, moteli, pensjonatów, hosteli czy akademików. Wyłączanie wszystkich odbiorników elektrycznych w pokojach hotelowych poprzez odcięcie prądu po wyjściu osoby i zabraniu klucza (a właściwie karty magnetycznej z czytnika), to dziś powszechnie stosowany mechanizm. Tę istniejącą funkcjonalność, bez dodatkowych nakładów, można łatwo rozszerzyć o zamykanie zaworów elektromagnetycznych na zasilaniu wody do łazienki, tak samo poprzez odłączanie od nich zasilania elektrycznego.

Na wyobraźnię może skutecznie działać uświadomienie sobie, jak wiele punktów potencjalnych wycieków znajduje się nawet w średniej wielkości hotelu. Przyjmując tylko umywalkę, prysznic i toaletę, daje to setki miejsc zagrożenia, co potencjalnie przekłada się na metry sześcienne zmarnowanej wody i ścieków do odprowadzenia.

Gdzie stosować elektrozawory Danfoss? Te produkty mają szerokie zastosowanie. Zaczynając od placówek szkolnych i szpitali, poprzez hotele, zakłady karne i instytucje kulturalne, aż do dużych mieszkań i domów. To świetne uzupełnienie sprawnie działającej instalacji wodociągowej, ale też propozycja dla sektora gastronomicznego. Elektrozawory Danfoss zdają więc egzamin w przemysłowych zmywarkach, urządzeniach do przetwarzania żywności czy gastronomicznych sprzętach. Są dla przedsiębiorców szansą na zaoszczędzenie kosztów prowadzenia działalności oraz na wsparcie ważnej idei dbałości o środowisko.  Zobaczmy, jakie produkty są dostępne w ofercie:
  • EV220BW to 2/2-drożne zawory elektromagnetyczne z serwosterowaniem występujące w wersji normalnie zamkniętej (NC) lub normalnie otwartej (NO). Wykonane z ECO mosiądzu zapewniają nowy standard dla wody pitnej.
  • EV228BW to seria uniwersalnych bistabilnych zaworów elektromagnetycznych sterowanych impulsem. W przeciwieństwie do standardowych zaworów, aby zmienić stan z zamkniętego na otwarty lub odwrotnie w tym modelu, wymagany jest krótki (min. 50ms) impuls napięcia o określonej biegunowości.
  • Zawory elektromagnetyczne typu EV250BW znajdują zastosowanie w instalacjach, w których ciśnienie różnicowe jest niewielkie lub równe zeru. Taka sytuacja występuje przede wszystkim w obiegowych układach zamkniętych (np. w instalacjach CO). Korpus zaworów wykonany z ECO mosiądzu niezawierającego ołowiu jest idealny do kontaktu z wodą przeznaczoną do spożycia.
  • Cewka BE240CS – energooszczędna cewka do elektrozaworów EV210B, EV220B, EV250B o ograniczonej do 4W mocy
Zabezpiecz wodę i… swój portfel, jednocześnie dokładając cegiełkę do troski o naturę. Polecamy kontakt z firmą Desto, która jest wieloletnim dystrybutorem firmy Danfoss, w celu ustalenia, które produkty wpisują się w Twoje oczekiwania i potrzeby. Zespół specjalistów pomoże ci podjąć najlepszą decyzję, a ty już niebawem będziesz się cieszyć funkcjonalnymi zaletami tych nowoczesnych elektrozaworów.

Cewka elektromagnetyczna, BE240CS

Podłączenie elektryczne: Puszka przyłączeniowa, Napięcie zasilania [V] AC: 208 – 240, Częstotliwość [Hz]: 50/60 Hz, Stopień ochrony: IP67

O produkty marki Danfoss pytaj w Desto

ul. Wężyka 7, 31-580 Kraków  |  desto@desto.pl  |  +48 12 641 80 80, +48 12 641 63 58  |  desto.pl

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.

Visits: 38