Jak każdy element wyposażenia wnętrz, listwy podłogowe należy dobrać według pewnych zasad. Oczywiście można pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa i urządzić mieszkanie wbrew panującym regułom, ale możesz nam wierzyć, że w takim pomieszczeniu ciężko jest odnaleźć spokój i należycie wypocząć. Listwy powinny pasować do podłogi, ściany lub stolarki. Ale co to właściwie oznacza? I czy jest tutaj miejsce na ciekawe kontrasty kolorystyczne? Chętni do pomocy specjaliści ze sklepu internetowego www.listwydownetrz.pl zdradzą nam, na co zwracać uwagę podczas zakupu, by mieć pewność, że urządzone wnętrze będzie praktyczne, spójne i zgodne ze współczesną wizją modnego mieszkania.

Listwy dopasowane do podłogi – na co zwrócić uwagę?

Dobranie listew do rodzaju podłogi to najczęstsza i bezpieczna koncepcja. Dzięki temu, że kolor obu powierzchni będzie taki sam lub bardzo do siebie zbliżony, całość wygląda harmonijnie i spokojnie. Wybierając to rozwiązanie, jednocześnie optycznie powiększysz wnętrze. Brak rzucającego się w oczy łączenia spowoduje, że pomieszczenie będzie wyglądało na szersze. A im wyższe listwy podłogowe wybierzesz, tym bardziej spotęgujesz ten efekt. Jednak ta idea sprawdzi się najlepiej w wysokich pokojach, ponieważ wnętrze stanie się optycznie niższe. Należy też uważać na kolor – jeśli decydujesz się na ciemną podłogę i dobierzesz listwy w takim samym kolorze, ten układ w konsekwencji okaże się przytłaczający. Lepiej jest stosować tę formę dopasowania w przypadku jasnych podłóg.

B5104-scaled
EC0106-scaled

Listwy podłogowe dopasowane do ściany

To również dość bezpieczne rozwiązanie. Tym bardziej że, nawet jeśli kupisz listwy
w białym kolorze, możesz je pomalować razem ze ścianą, tym samym kolorem farby.
Ten zabieg sprawia, że wnętrze wygląda na wyższe, niż jest w rzeczywistości. Warto też wspomnieć, że ta koncepcja jest często wykorzystywana w eleganckich, subtelnie urządzonych pomieszczeniach. Wówczas listwa nie tyle spełnia funkcję ozdobną, ile przede wszystkim – chroni ścianę przez mechanicznymi uszkodzeniami i zabrudzeniami. Decydując się na listwy podłogowe w tym samym kolorze co ściana, zyskujesz więcej możliwości pod kątem aranżacji innych elementów wystroju. Delikatna, wtopiona w tło sztukateria nie będzie się „gryzła” z barwnymi dodatkami. To częste rozwiązanie w modnych, skandynawskich wnętrzach, gdzie ściana i podłogi są najczęściej białe lub szare i tylko niewielkie dekoracje stanowią mocne, kolorowe akcenty aranżacji. Zazwyczaj spotkasz takie połączenia jak biel z błękitem lub fioletem, ewentualnie fuksją oraz szarości z żółciami.

Jak dopasować listwę podłogową do stolarki?

To bardzo ciekawa, oryginalna opcja. Jeśli konsekwentnie dobierzesz kolory listew do odcienia drzwi i schodów, uzyskasz harmonijny, bardzo estetyczny efekt. W tej sytuacji podobnie jak podczas dopasowywania listew do ściany wszelkie odstępstwa kolorystyczne możesz naprawić farbą w tym samym odcieniu. Nietuzinkowo wyglądają przede wszystkim drewniane połączenia, gdzie wyjątkowo elegancko prezentują się wysokie listwy podłogowe w identycznym kolorze jak drzwi. Dzięki tej koncepcji możesz zmieniać aranżację za każdym razem, gdy obecna ci się znudzi lub wyjdzie z mody. Wystarczy przemalować listwy oraz drzwi na nowy kolor i cieszyć się odświeżonym wnętrzem.B0108C-scaled
EM-0115-1-scaled

Zabawa kontrastem a listwy podłogowe 

Kolejna propozycja jest dla tych z was, którzy nie boją się trochę zamieszać. Wybierając listwy, które kolorystycznie nie pasują do ścian, podłóg i drzwi, możesz osiągnąć bardzo ciekawy efekt. Oczywiście pod warunkiem, że umiejętnie dobierzesz kolorystykę. Wówczas to właśnie sztukateria odgrywa rolę dekoracyjną i jest głównym akcentem całej aranżacji. 

Na www.listwydownetrz.pl czekają listwy podłogowe nadające się do malowania. Zerknij na propozycje produktów poliuretanowych oraz ze styroduru. Różnorodne modele inspirują do zmian we wnętrzu.  Nie musisz jednak iść w tę dość awangardową stronę – ciekawą dysproporcję uzyskasz również, montując białe listwy podłogowe we wnętrzach, które są tego koloru pozbawione.

Masz już sposób, który najbardziej ci się podoba? Każdy z nich może być spektakularny, jeśli postawisz na produkty wysokiej jakości. To zagwarantuje piękne, niebanalne wnętrza przez długie lata.

Planujesz odświeżenie kuchni? Poza listwami podłogowymi nie zapomnij o innych, ważnych elementach. TUTAJ przeczytasz
o kamiennych blatach kuchennych,
które są jednocześnie niezwykle praktyczne i zjawiskowe.

Visits: 61