Blacha na rąbek stojący – nowoczesne projekty, nowatorskie pomysły
Blacha na rąbek stojący to jeden z najpopularniejszych materiałów pokrywających dachy. A raczej był jednym z najpopularniejszych. Technologia ta jest dość stara i powoli wypierana przez inne, bardziej nowoczesne pokrycia. Jednak bez sensu byłoby zaprzepaszczać taki dorobek budowlany, jakim jest blacha na rąbek stojący, nawet jeśli zaginanie rąbków jest czasochłonne. Rozwiązaniem okazało się zautomatyzowanie procesu zaginania rąbków. Pozwoliło to blasze na rąbek na ponowne zaistnienie na rynku budowlanym. Dzięki temu możemy dostać blachę na rąbek stojący z dowolną wysokością rąbka czy wykończeniem.
Zastosowanie blachy na rąbek stojący
Co takiego ma w sobie blacha na rąbek stojący, że pomimo upływu lat, cały czas znajduje zwolenników? Odpowiedź jest prosta. Jest to wyjątkowo uniwersalny i schludny materiał. Nieważne czy pokrywać będzie budynek sakralny, mieszkalny, użytkowy, czy nawet zabytkową kamienicę – pozostanie on ładny, skuteczny i wytrzymały. Panele na click, jak też się nazywa blachę na rąbek stojący, to dobry wybór, który wytrzyma na naszym dachu długie lata. Panele na rąbek stojący to idealny materiał na bardzo strome lub bardzo płaskie dachy. Dodatkowo dopasują się do skomplikowanych powierzchni, a przy tym mogą posłużyć także jako elewacja. Po panelach na click można się też spodziewać szybkiego montażu, dzięki specjalnym zatrzaskom, otworom montażowym i panelom startowym.
Co zobaczymy na nowoczesnych dachach z panelem na click?
Panele na rąbek najlepiej wyglądają na bardzo stromych dachach. Jest to ciekawy efekt wizualny pogłębiany przez geometryczne, równe pasy tworzone przez rąbek blachy. Sprawia to wrażenie lekkości i schludności konstrukcji. Najczęstszymi partnerami blachy na rąbek jako elewacji jest klinkier, drewniana oblicówka, płyta drewnopodobna, czy włókno-cementowa. Połączenia te podkreślają elegancję i nowoczesność wybranych rozwiązań. Jednak blacha na rąbek nie musi być wykorzystywana wyłącznie w modnych projektach, takich jak nowoczesna „stodoła”. Taki materiał może również sprawdzić się idealnie na starym domu – np. z remontowanym dachem – gdzie podniesie wizualnie klasę budynku i odświeży starą bryłę.
Chociaż tak ją się najczęściej postrzega, to nie musimy ograniczać się do płaskich modeli blachy na rąbek stojący. Na rynku istnieją firmy, takie jak Blachy Pruszyński, w których ofertach możemy znaleźć blachy na rąbek z przetłoczeniami o kształcie nanofali, mikrofali, czy mikrotrapezu. Pozwala to na większą personalizację naszego projektu dachowego oraz na poprawę jego aspektów technicznych. Dodatkową ochronę nad dachem mogą roztoczyć powłoki PURMAT i PURLAK – powłoki dekoracyjno-ochronne, które zapewnią nam nawet do 50 lat gwarancji, a przy tym pozwolą nam na personalizację kolorystyki, faktury i połysku naszego pokrycia.
Najpopularniejszym kolorem używanym do blach na rąbek stojący – pokrywających dachy lub elewacje budynków – jest kolor szary. Nie musimy jednak ograniczać się do stalowoszarego, ponieważ możliwości kolorystyczne są o wiele większe. Możemy zamówić równie dobrze kolor grafitowy z matowym wykończeniem albo czarny, który będzie idealnie współgrał z każdym naszym pomysłem na elewacje – czy to drewnianą, stalową, gipsową, czy inną. Łączenie kolorystyki i materiałów elewacyjnych pozostaje oczywiście w gestii inwestora, który ma możliwość w każdej chwili skonsultować się z doświadczonymi architektami i specjalistami.
Mocne strony blachy na rąbek stojący
Czym może nas zaskoczyć blacha na rąbek stojący? Do tej pory jeszcze nie wymieniliśmy jej wszystkich zalet. A jest ich dość sporo!
- blacha prezentuje się wspaniale na każdym dachu. Jest schludna i minimalistyczna, a także dopasowuje się bezproblemowo do każdej bryły. Gama kolorystyczna materiału jest szeroka, a możliwości estetyczne niemalże nieskończone;
- materiał jest uniwersalny i współgra z domem nowoczesnym, remontowanym, czy starym. Prezentuje się najlepiej na dachach o niskim (od 8 stopni) lub bardzo wysokim nachyleniu, a także przy skomplikowanych dachach;
- blacha na rąbek jest jednym z lżejszych materiałów dachowych, co przekłada się na oszczędność przy budowie więźby dachowej, mającej za zadanie utrzymać cały dach;
- materiał ten jest wyjątkowo trwały, a pokryty odpowiednimi powłokami ochronnymi staje się również niezwykle odporny na efekty środowiskowe i mechaniczne;
- blacha jest niepalna i odporna na uszkodzenia od ognia;
- materiał ten jest szczelny, dzięki specjalnie zaprojektowanym zazębieniom arkusza;
- blacha dostępna jest w atrakcyjnej, relatywnie niskiej cenie;
- materiał blaszany jest wyjątkowo tani w eksploatacji. Nie wymaga wysokiej ochrony przed korozją, ani efektami postarzającymi materiał, a wydatki na konserwację nie obciążą naszego portfela.
Wszystkie te zalety sprawiają, że blacha na rąbek stojący to utrzymujący się na rynku materiał, który wraz z usprawnieniami estetycznymi i technicznymi jest w stanie zacząć znów odbijać rynek od innych pokryć dachowych. Łączy w sobie wszystko, co najważniejsze – od wykonania, przez trwałość, aż po estetykę i kolor.
Cechy blachy na rąbek stojący, na które trzeba uważać
Tak jak każdy materiał, tak i blacha na rąbek stojący nie jest idealna. Posiada niewielkie wady, które można zmitygować odpowiednim przygotowaniem materiałów.
Pierwszym problemem okazuje się skłonność blachy do nagrzewania się podczas upalnych dni. Blacha będzie wtedy powodować podnoszenie się temperatury również na poddaszu. Dodatkowo, gdy już upał minie, blacha może się kurczyć, wydając przy tym dość słyszalne dźwięki. Można minimalizować hałas zamykając okna, gdyż wtedy dźwięk jest niemalże niesłyszalny. Należy jednak zaznaczyć, że takiego efektu można się spodziewać tylko wtedy, gdy w montażu blachy popełniono błędy.
Drugim elementem mogącym sprawiać problemy jest brak całkowitej izolacji od hałasu. Blacha na rąbek stojący jest materiałem silnie akustycznym, co może okazać się uciążliwe w przypadku silnych deszczy, które mogą wprowadzić blachę w drgania. By ograniczyć ten problem, warto zakupić to pokrycie z dodatkową matą wygłuszającą, która ochroni nas przed hałasem. W ofercie Blachy Pruszyński znajdziemy np. matę SoundControl, która obniży hałas padającego deszczu o 30%.
By mieć pewność, co do naszego pokrycia dachowego należy zatrudnić do montażu doświadczoną ekipę dekarską, która nie tylko zna materiał, którym będziemy pokrywać dach, ale także ma dostęp do instrukcji producenta. Jeśli chcesz poznać więcej dostępnych modeli paneli dachowych na rąbek z oferty Blachy Pruszyński, zapraszamy na stronę internetową firmy. Blacha na rąbek powraca na nasze dachy i może okazać się idealnym rozwiązaniem, także i w Twoim przypadku. Nie czekaj i znajdź odpowiedni dla Ciebie model!
Visits: 47